Každý okamžik hledání je okamžikem setkání

27.07.2018

V knize "Jíst, meditovat, milovat" na vás čeká zajímavá myšlenka o tom, že každé místo na světě, i každého člověka, charakterizuje nějaké slovo. Děj se v jednu chvíli odehrává v Římě a autor myšlenky přisuzuje městu Řím slovo SEX. Nenechte se ale mýlit, nejde ani tak o význam slova, ale spíš o jeho energii, emoci a dynamiku. Hlavní hrdinka (Američanka) pak přemýšlí o slovu, které charakterizuje ji. Attraversiamo. Dál to nechám na vás. Ale nezdržujte se překladem a knihu si raději přečtěte. Ani zkratka v podobě stáhnutého filmu vám to nedá pochopit zcela. To je koneckonců úděl zkratek.

Samozřejmě i já nyní přemýšlím o svém slovu. O slovu, které mě charakterizuje. Musí přijít zevnitř, ne z názoru druhých. Hledám... A v tom se větvím... Větvení se je totiž moje přirozenost. Přesto slovo "větev" nebude TO slovo:-) Ale "hledám" mě transportuje na onu jinou myšlenkovou větev. Kdybych měla "hledám" namalovat, byla by to šipka směřující ven, pryč ode mě. Nutně se jednou musí setkat se šipkou, která bude ukazovat opačným směrem, tedy směrem do mě. Ale jak dlouho to bude trvat? Ale hlavně, kolik jiných šipek cestou potká? To je na tom asi to nejzajímavější. Budou všelijaké, různě velké, různě barevné, ukazující různými směry. Zdá se to být pestré a bohaté... 

A to bych nazvala smysluplnost. Hledejme tedy i to, o čem víme, že to nebude snadné najít. Objevíme zajímavé myšlenky, lidi, nové zájmy, nové názory, kousek po kousku i sebe samé. Protože "každý okamžik hledání je okamžikem setkání". A ukázat vám to mohou i obyčejné jevy ze života. Třeba když doma hledáte něco, co zrovna nutně potřebujete. Jak tam vše přehrabujete, najdete něco jiného, co už jste ani nevěděli, že to máte. A zrovna to přijde vhod. Takový cenný objev. Pokud právě hledáte smysl života nebo jeho nové nasměrování, což je sice daleko závažnější, než hledat doma příliš dobře uklizenou věc, platí zde stejná zákonitost. Směřujíc k určitému cíli, který se může zdát být příliš složitý / abstraktní / neustále se vzdalující... plníte obsah, tvoříte smysl. Tak směle do toho!  

Jana Krátká

www.janakratka.com

© 2018 Jana Krátká| Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!