Tanec v procentech – sáhneme raději po pilulkách?

09.02.2022

Co poodhalují čísla v otázce volby antidepresiv nebo taneční terapie? Úvodem na vysvětlenou, že tímto článkem pokračuji ve zveřejňování informací z mého výzkumu. Informací, které mi přijdou zajímavé. Výzkum jsem dělala pro účely mé závěrečné práce do školy. Tato práce se zabývá tancem, jakožto možným prostředkem k osobní terapii. Dotazník vyplnilo 103 respondentů.

Minule jsem psala o tom, co čísla naznačila o vztahu mužů k tanci. Jako další mě zaujal pohled na data vygenerovaná otázkou, zda kdyby respondenta postihly psychické potíže/deprese, zda by volil raději psychofarmaka/antidepresiva nebo taneční terapii (za předpokladu, že na světě jsou pouze a jen tyto dvě možnosti).

Nejdříve nutno zmínit, že taneční terapie není u nás příliš známá - a o to méně praktikována (což doložil také můj výzkum, kde pouze 30 % respondentů odpovědělo, že má s tancem zaměřeným na přesah k terapeutickým účelům nějakou zkušenost). Myslím, že ve skutečnosti je to ještě méně, přeci jen můj výzkum byl ovlivněn i účastí žen, které chodí na má taneční setkání, což výsledek mírně zkreslilo. Když tedy vycházím z faktu, že majoritní část nemá zkušenost, pak mé očekávání výsledku je, že většina bude volit medikament. Skoro mám i pocit, že žijeme v době pilulkové, tak asi i proto. Nicméně překvapivě tomu tak není, alespoň ne "na papíře". 85 % z dotazovaných mužů a 90 % z dotazovaných žen by si raději než psychofarmaka zvolilo taneční terapii. Což významově přeneseno do reality, kde vedle medikamentů existují i jiné možnosti než jen taneční terapie, to chápu tak, že většina lidí by se pokusila raději si pomoci jinou cestou než cestou chemických léků. U mužů je navíc zajímavé podívat se na výsledek i přes hledáček zaměřený na odpověď, kdy nemají kladný vztah k tanci. Vyfiltrovala jsem si mužské respondenty, kteří takto odpověděli (je to polovina dotázaných mužů) a tito taneční negouši:-) by si z 88 % také raději zvolili taneční terapii. Hmmm, svět je zřejmě zachráněn, budeme všichni tančit:-)

Přeji pěkné dny,

Jana

© 2018 Jana Krátká| Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!